Sekta – pomoc detektywa?
Jeśli podejrzewasz że ktoś z Twojej rodziny bądź bliskich wstąpił do sekty nie pozostawaj bierny i reaguj. Jest wiele czynności które można a nawet trzeba wykonać. W tym wpisie postaramy się przedstawić kilka informacji które mogą Ci pomóc.
Czym jest sekta?
Określenia sekta używamy do opisania grupy ludzi, której poglądy, praktyki religijne lub filozoficzne są uznawane za odmienne, często kontrowersyjne, w stosunku do dominujących przekonań lub norm społecznych. Charakteryzują się one zazwyczaj silnym zaangażowaniem członków w życie grupy, często z wyraźnym podkreśleniem roli przywódcy lub lidera, oraz stosowaniem różnych form kontroli społecznej.
Cechy sekt mogą się różnić, ale często mogą obejmować:
- Charakterystyczne doktryny religijne lub filozoficzne, które różnią się od tradycyjnych lub powszechnie akceptowanych wierzeń.
- Silne zaangażowanie członków w życie grupy, często ze znacznym oddziaływaniem na ich codzienne życie, włączając w to decyzje dotyczące pracy, relacji z rodziną i społecznością.
- Ograniczenie dostępu do informacji lub kontroli zewnętrznej, co może prowadzić do izolacji członków grupy od osób spoza niej.
- Charakterystyczne rytuały, praktyki religijne lub inicjacje, które odróżniają członków grupy od społeczeństwa zewnętrznego.
- Silne przywództwo, zwykle w postaci autorytarnego lidera lub przywódcy, który ma znaczny wpływ na członków grupy.
Należy zauważyć, że myśląc o sekcie mamy na myśli coś negatywnego. Nie jest to jednoznaczne, bowiem występują na świecie sekty, które nie są szkodliwe ani niebezpieczne. Funkcjonują one w ramach prawa i nie naruszają prawa jednostki lub społeczności. Najczęściej mamy jednak do czynienia z sektami rozumianymi w złym tego słowa znaczeniu. Są to sekty szkodliwe, które naruszają prawa jednostki lub stwarzają zagrożenie dla społeczności, co może być przedmiotem śledztwa i działań prawnych.
Kiedy grupy destrukcyjne nazywamy sektami?
W dzisiejszych czasach zagrożenie ze strony sekt jest bardzo poważne. Często o tym słyszymy jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest sekta jak możemy do niej trafić oraz jakie to niesie ze sobą konsekwencje. Zazwyczaj obawy odnośnie sekt oraz większe nimi zainteresowanie wzrasta w okresie wakacyjnym. Prawda jest jednak taka, że do sekty może trafić każdy przez cały rok niezależnie od wykształcenia czy też inteligencji.
Poniżej przedstawiamy cechy, jakie sprawiają, że grupę nazywamy sektą i kwalifikujemy ją, jako ta, która stwarza potencjalne zagrożenie dla jednostki oraz społeczeństwa
- Liderzy grupy przypisują sobie absolutny autorytet i prawo ingerowania we wszystkie dziedziny życia swoich członków, nawet te najbardziej intymne. Maja charakter totalny
- Nowych członków pozyskują uciekając się do najróżniejszych manipulacji, podstępów i kłamstw, zatajając istotne informacje o działaniu grupy, jej celach i doktrynie.
- Uzależniają uczestników psychicznie i ekonomicznie za pomocą technik (psycho) manipulacji – wywierają niekorzystny wpływ na rozwój psychiczny rekruta i jego relacje społeczne (np.: zerwanie więzi z najbliższymi, porzucenie pracy lub studiów).
- Posiadają charakter kultowy w szerokim rozumieniu, niekoniecznie religijnym. Może to być kult osoby, energii, zdrowia, pieniędzy, sukcesu itp.
- Wytwarzają ostry podział rzeczywistości na to, co „dobre”, czyli związane z grupą i „zagrażające”, odnoszące się do świata zewnętrznego (biało-czarna wizja rzeczywistości).
- Wpajają swoim członkom przekonanie o elitarności ruchu i niechęć do dialogu światopoglądowego.
Jakie są objawy tego, że ktoś wstąpił do sekty?
Symptomy tego, że ktoś mógł przystąpić do sekty mogą, ale nie muszą objawiać się w następujący sposób:
- Zmiana osobowości często nagła i bardzo wyraźna.
- Sprawianie wrażenia nieobecności.
- Duża tajemniczość i zamknięcie się w sobie.
- Posługiwanie się nowym językiem- żargonem sekty.
- Inny niż dotychczas sposób odżywiania się.
- Nowe kontakty towarzyskie.
- Utrata poczucia humoru.
- Utrata zdolności krytycznego spojrzenia.
- Przesadny krytycyzm.
- Przyjmowanie agresywnej postawy obronnej.
- Zmiana naturalnej mimiki twarzy.
- Utrata umiejętności abstrakcyjnego myślenia.
- Utrata płynności wypowiedzi i zmiana dotychczasowego sposobu formułowania myśli.
- Ograniczenie zdolności do zawierania związków intymnych.
- Brak uczuć oraz chłód w kontaktach z najbliższymi (rodziną i przyjaciółmi).
- Zmiany fizyczne – nagły spadek lub przyrost wagi spowodowany nieodpowiednią dietą, bezsennością, przemęczeniem.
- Zachowania neurotyczne, psychotyczne, skłonności samobójcze.
- Niezwykłe podniecenie i witalność.
- Fascynacja nową literaturą.
Pojawienie się tych sygnałów powinno być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców, przyjaciół czy też znajomych. Warto zastanowić się w takim momencie jak zweryfikować nasze podejrzenia i w razie potrzeby pomóc osobie, która jest zagrożona oddziaływaniem sekty.
Co możesz zrobić, gdy podejrzewasz kogoś bliskiego o kontakty z sektą?
Najważniejsze jest to, aby nie wpadać w panikę. Jeśli podejdziesz do sprawy zbyt emocjonalnie to popełnisz błędy i przegrasz. Od tego czasu wszelkie działania mają duże znaczenie i muszą być dokładnie przemyślne. W żadnym wypadku nie oceniaj negatywnie tego, co robi Twój bliski. Staraj się delikatnie zapoznać z całą sytuacją. Podpytaj o to, co się dzieje i wysłuchaj odpowiedzi. Wnioski pozostaw dla siebie i nie wypowiadaj żadnych osądów. Nie wpływaj negatywnie na kontakty z członkami sekty. Bądź miły, nie krzycz staraj się utrzymywać dobry kontakt i komunikować się bez kłótni. Pamiętaj, że osoby z sekty starają się wmówić Twojemu bliskiemu, że go nie kochasz i że wszyscy źli ludzie będą starli się stawiać ich(sektę) w złym świetle.
Sekta – pomoc detektywa czy działanie na własną rękę?
Nieprzemyślane działanie może utwierdzić Twojego bliskiego w tym przekonaniu, że mieli racje. Wspieraj taką osobę, powtarzaj jej, że ją kochasz, popierasz i rozumiesz. Twoim głównym zadaniem jest zebranie możliwe dużej ilości informacji, które pozwolą poznać i zrozumieć problem. Nie uda się tego zrobić, jeśli Twój bliski zamknie się w sobie bądź uzna Cię za osobę wrogo nastawioną do sekty. Postaraj się dowiedzieć, kim są nowi znajomi Twojego bliskiego, gdzie się spotykają i jak często? Zastanów się, co mogło wpłynąć na decyzje o wstąpieniu do sekty. W jaki sposób Twój bliski mógł poznać takie osoby? Co to jest za sekta i po co została założona?
Dyskretnie notuj wszystkie informacje, nazwiska, adresy, sytuacje. Zapisuj tytuły nowych książek, rób zdjęcia przynoszonych broszurek, które mogą mieć związek z sektą. Nie mów bliskiemu o swoich podejrzeniach oraz podjętych działaniach. Staraj się weryfikować zdobyte informacje, czytaj książki związane z tematem sekt. Sprawdź w Internecie czy nie ma informacji o danej sekcie. Niekiedy można trafić na strony byłych członków grupy, w której przestrzegają oni o działalności danej sekty. Szukaj kontaktu z byłymi członkami sekty a także z osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji. Pamiętaj, że po pomoc możesz zgłosić się do ośrodka informacji o sektach. Tego typu ośrodki można znaleźć w każdym większym mieście w Polsce.
Profesjonalną pomoc może Ci udzielić również biuro detektywistyczne TRAP
Czy detektyw może pomóc w walce z sektą?
Sekta – pomoc detektywa. Czy to jest w ogóle możliwie?
Biuro Detektywistyczne TRAP pomaga swoim klientom w różnego typu problemach również w tych związanych z sektami. Posiadamy doświadczenie w tego typu sytuacjach, co jest niezwykle ważne przy tak delikatnych sprawach.
Jeśli Twoje relacje z osobą, której chcesz pomóc zostały już zepsute lub też potrzebujesz wsparcia i ukierunkowania działań w celu wyciągnięcia bliskiego z sekty to pomoc detektywów z Łodzi może okazać się idealnym wyborem. Na podstawie jednej z prowadzonych spraw stworzyliśmy podcast, w którym dość przejrzyście przedstawiliśmy problematykę związaną z funkcjonowaniem sekt. Wprawdzie każda prowadzona przez Nas sprawa jest inna i wymaga innych działań jednak w każdej chodzi o dobro 2 człowieka. Mamy nadzieje, że nagranie, chociaż w małym stopniu przedstawi symptomy, zachowania oraz emocje związane z omawianą problematyką i chęcią udzielenia pomocy bliskiej Nam osobie. Przedstawiona w dużym skrócie walka rodziców wspieranych przez Biuro Detektywistyczne TRAP o swojego syna zakończyła się w dość ciekawy sposób.
Zachęcamy do odsłuchania odcinka – sekta
Pamiętajcie, aby nie tracić nadziei. Dopóki bliska Ci osoba żyje zawsze istnieje szansa, że opuści sektę. Walka o powrót do normalności zazwyczaj nie jest łatwa zarówno dla osoby „uzależnionej” od sekty jak i jego najbliższych. Profesjonalna pomoc ułatwi przebrnięcie przez ten ciężki okres. Istotny w każdym przypadku jest czas. Czym wcześniej zdiagnozujemy problem tym łatwiejsze będzie udzielenie pomocy i odciągnięcie bliskiego od działalności sekty.