O podsłuchach słów kilka - Rodzaje podsłuchów

O podsłuchach słów kilka – Rodzaje podsłuchów

Podsłuch – Pluskwa – jest określeniem stosowanym w przypadku miniaturowego nadajnika radiowego połączonego z mikrofonem, zwykle instalowanego w pomieszczeniach mieszkalnych bez wiedzy i zgody ich użytkowników; niekiedy termin ten używany jest również w odniesieniu do innych urządzeń rejestrujących zarówno dźwięk jak i obraz a także inne rodzaje sygnału jak np. logi z klawiatury komputera. Sygnały te mogą być również transmitowane w inny sposób niż połączenie radiowe jak np. nadajniki podczerwieni, sieci GSM, sieci IP.

W naszym sklepie terminu podsłuchy używamy w przypadku urządzeń transmitujących dźwięk w czasie rzeczywistym na określoną odległość zależną od stosowanego nadajnika podsłuchowego.

W tym momencie wyróżniamy 3 główne rodzaje podsłuchów:

  1. Podsłuch radiowy
  2. Podsłuch kwarcowy
  3. Podsłuch GSM

Dodatkowo terminem podsłuchu posługujemy się w przypadku:

  1. Podsłuchów sejsmicznych ( stosowanych do nasłuchu ościennych pomieszczeń poprzez mikrofony membranowe, stetoskopowe itp. )
  2. Podsłuchów igłowych ( stosowane do podsłuchu ościennych pomieszczeń poprzez cienkie mikrofony igłowe które można umieścić w szczelinach )
  3. Podsłuchów do komputera ( różnego rodzaju keyloggery i spyloggery )
  4. Podsłuchów telefonów komórkowych ( spyphone )

Tymi typami podsłuchów zajmiemy się jednak innym razem i opiszemy je w osobnym wątku.

Przy zakupie wszelkiego rodzaju podsłuchów należy pamiętać że nie można podsłuchiwać osób bez ich wiedzy. Z tego względu urządzenia tego typu wykorzystane są przede wszystkim przez służby wywiadowcze i policję w celu obserwacji podejrzanych i pozyskiwania informacji o planowanych działaniach; zdarza się jednak, że są też narzędziem działalności przestępczej. Mimo to podsłuchy mogą być wykorzystywane w sposób legalny np. do monitorowania pokoju dziecka ( urządzenie typu niania ) nasłuchiwania pracy różnych urządzeń itp.

Mimo to urządzenia podsłuchowe różnego typu może zakupić każdy bez żadnych ograniczeń. Przy zakupie podsłuchów nie są wymagane żadne zezwolenia jednak należy pamiętać że stosujemy je na własną odpowiedzialność i użytkując je w nieodpowiedni sposób możemy narazić się na konsekwencje prawne.

Na co należy zwrócić uwagę kupując podsłuch ?

Kupując podsłuchy należy zwrócić uwagę na kilka czynników dzięki którym można określić jakiego typu podsłuch będzie najbardziej odpowiedni.

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest zasięg działania podsłuchu czyli to z jakiej odległości można słuchać tego co dzieje się w miejscu pozostawienia nadajnika podsłuchowego.

Najmniejszy zasięg działania mają podsłuchy radiowe i wynosi on w przypadku aktualnie dostępnych urządzeń maksymalnie 400 metrów w terenie otwartym przy idealnych warunkach pracy. W przypadku stosowania pluskiew w terenie zabudowanym można przyjąć że zasięg ten spada o co najmniej połowę zasięgu określonego jako zasięg maksymalny. Często jest to jednak więcej niż połowa i zależy od wielu czynników.

Większym zasięgiem bo wynoszącym nawet do 2 km w terenie otwartym mogą poszczycić się najlepsze podsłuchy kwarcowe. Niestety również w ich przypadku zasięg w terenie zabudowanym jest mocno ograniczony i podobnie jak w podsłuchach radiowych spada o połowę.

Największym bo nieograniczonym zasięgiem wyróżniają się podsłuchy GSM. Do ich pracy wymagany jest jednak zasięg sieci GSM/UMTS. Co więcej ważne aby zasięg ten był dobry ze względu na stosowane w tych podsłuchach moduły elektroniczne i słabsze niż w telefonach komórkowych anteny. Jeśli w miejscu pozostawienia podsłuchu GSM dostępny jest dobry zasięg jednej z sieci komórkowych z powodzeniem możemy prowadzić nasłuch poprzez połączenie telefoniczne nawet z drugiego końca świata.

Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu pluskwy jest czas pracy danego urządzenia podsłuchowego. Jeśli mamy możliwość podłączenia podsłuchu do stałego zasilania nie musimy zwracać uwagi na ten czynnik i skupić się na pozostałych.

Najdłuższym czasem pracy charakteryzują się podsłuchy radiowe a ich czas pracy dochodzi do 250 dni lub dłużej w przypadku specjalnie przygotowanych pakietów zasilania.

Następne w kolejce są podsłuchy kwarcowe które bez problemu mogą pracować przez miesiąc czasu lub dłużej również po przygotowaniu specjalnego pakietu zasilania

Najkrócej działają podsłuchy GSM i jest to zależne między innymi od bliskości nadajnika BTS co przekłada się na większe lub mniejsze zużycie zasilania. Nawet przy bliskim położeniu nadajnika sieci komórkowej czas pracy takiego urządzenia wynosi około 7dni w trybie czuwania i jedyne 2 godziny podczas nasłuchu. Czas ten można oczywiście wydłużać stosując odpowiednie pakiety zasilania ( np. power banki ) co jedna tak jak i w przypadku podsłuchów radiowych i kwarcowych znacznie wpływa na zwiększenie gabarytów całego podsłuchu.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest środowisko pracy i to z jakiej powierzchni dany podsłuch jest w stanie zebrać głos, dźwięki. Aktualnie w naszej ofercie wszelkie podsłuchy wyposażone są w bardzo dobre mikrofony pojemnościowe często wspomagane odpowiednim wzmocnieniem sygnału dzięki czemu potrafią zebrać dźwięk zarówno z pomieszczeń biurowych wielkości do 20m2 jak i dużych auli które nie rzadko mają po 60m2. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt że podsłuch GSM korzysta z połączenia telefonicznego który może mieć wpływ na jakość odbieranego sygnału ten problem praktycznie nie występuje w podsłuchach kwarcowych ani radiowych.

Dość istotną cechą na którą patrzymy przy zakupie urządzeń podsłuchowych jest również ich rozmiar uzależniony przede wszystkim od czasu pracy danego urządzenia. Podsłuchy GSM zazwyczaj mają wielkość zbliżoną do pudełka zapałek i dają możliwość nasłuchu przez około 2 godzin. Tej samej wielkości podsłuch radiowy umożliwi pracę nadajnika przez około 40 dni a w przypadku podsłuchu kwarcowego będzie to 7 dni. W sprzedaży można znaleźć oczywiście mniejsze urządzenia np. wielkości połowy papierosa lub w kształcie monety jednak ich czas pracy nie przekracza 24 godzin.

Ekstremalnie małe podsłuchy wielkości zapałki zazwyczaj działają bardzo krótki czas około 2 – 3 godzin przy czym aby ograniczyć zużycie energii ich zasięg jest mocno ograniczony i raczej nie przekracza 50 metrów.

Przy zakupie podsłuchów radiowych bardzo ważną lecz nie konieczną cechą jest praca poza zakresem zwyczajnych odbiorników radiowych. Dzięki temu unikniemy sytuacji w której ktoś z naszego bliskiego otoczenia przez przypadek wejdzie na częstotliwość w której nadaje nasz nadajnik podsłuchowy. W naszej ofercie większość urządzeń działa poza zakresem dostępnym dla zwykłych odbiorników a te których odbiór jest możliwy poprzez zwykłe radio są dokładnie oznaczone.

SpyDevice poleca !

Jeśli potrzebujesz podsłuchu o długim czasie pracy a nadajnik znajdować się będzie w odległości nie większej niż 100 metrów polecamy zestaw szpiegowski SpyAr. W tym zestawie nie musisz martwić się o konieczność częstych zmian baterii w nadajniku gdyż nadajnik podsłuchowy zasilany przez baterię R20 wytrzyma około 250 dni pracy. Częściej zmieniać będzie trzeba baterie w odbiorniku podsłuchowym. Czas jego pracy na 2 bateriach AA wynosi około 11 dni jeśli poza nasłuchem potrzebne jest również nagrywanie dźwięku polecamy kompletne zestawy podsłuchowe Spy07Ar ( w zestawie zawsze taniej ! )

Jeśli potrzebujesz zastosować podsłuch o większym zasięgu niż 100 metrów a zastosowanie podsłuchów GSM jest z jakieś przyczyny niemożliwe lub potrzebny jest dłuższy czas pracy polecimy zestawy podsłuchów kwarcowych . Naszym faworytem w przypadku tej odmiany podsłuchów jest zestaw szpiegowski SpyCk posiada on jeden z najlepszych jeśli chodzi o zasięg działania nadajników (do 2 km w terenie otwartym ) i umożliwia dość długi jak na swoje gabaryty czas pracy do 7 dni. W momencie gdy wystąpi potrzeba nagrywania podsłuchu polecimy pełen zestaw składający się z podsłuchu, odbiornika, dyktafonu oraz specjalnego kabla łączącego dyktafon z odbiornikiem.

Jeśli potrzebujemy prowadzić nasłuch z odległości większej niż 2 km jedynym wyborem jaki nam pozostaje są podsłuchy GSM które działają wszędzie tam gdzie mamy zasięg telefonii komórkowej. Największym problemem tych podsłuchów jest czas pracy który wynosi około 2 godzin nasłuchu lub 5 dni w trybie oczekiwania jeśli chodzi o moduły podsłuchowe ze standardowym pakietem zasilania.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku podsłuchów GSM z dodatkowym pakietem zasiania lub w momencie gdy podsłuch możemy podłączyć do stałego zasilania – podsłuch w listwie zasilającej.


Zobacz również nasze inne artykuły na temat podsłuchów:

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017