Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie, podsłuch w telefonie komórkowym, smartphonie?

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie, podsłuch w telefonie komórkowym, smartphonie??

W sieci można znaleźć pełno poradników mówiących o tym jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu. Niestety są one bardzo ogólnikowe i zazwyczaj dotyczą zupełnie innych sytuacji niż te z powodu, których chcemy sprawdzić bezpieczeństwo naszego smartfona.

Najczęściej podawaną metodą na wykrycie oprogramowania szpiegowskiego w telefonie komórkowym jest wpisywanie różnego rodzaju kodów MMI, co niestety nie ma nic wspólnego z wykryciem programu szpiegowskiego w telefonie. Kody, które mamy wpisywać na klawiaturze telefonu działają, lecz mają zupełnie inne zastosowanie, które przedstawiamy poniżej:

*#21# – kodem tym można sprawdzić czy smsy, rozmowy, zdjęcia lub też inne poufne dane nie są przekazywane na inny numer telefonu. Taka metoda prędzej będzie stosowana przez zatroskanych rodziców niż zazdrosnego partnera czy złodzieja. Podyktowane jest to faktem, że właściciel telefonu na podstawie bilingów szybko zorientuje się, że coś jest nie tak. Dodatkowo uzyskując numer telefonu zazwyczaj bez większych problemów jesteśmy w stanie wskazać sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za stosowanie programu szpiegowskiego w telefonie.

*#62# – po wprowadzeniu tego kodu telefon wskaże nam gdzie przekazywane są połączenia telefoniczne, gdy nasz telefon jest wyłączony bądź znajduje się poza zasięgiem. Wyświetlenie numeru telefonu po wprowadzeniu tego kodu nie oznacza jeszcze, że jesteśmy ofiarami inwigilacji. W miejscu tym zazwyczaj pojawia się numer poczty głosowej. Warto, więc zweryfikować wyświetlony kontakt przed wszczęciem alarmu.

*#06# – kod doskonale znany wszystkim serwisom telefonów komórkowych a także policjantom, którzy chcą sprawdzić czy nasz telefon nie jest kradziony. Powyższy kod powoduje wyświetlenie kodu IMEI danego aparatu telefonicznego, co umożliwia jego identyfikację. W Internecie znaleźć można informację o tym, że odpowiednie cyfry w tym kodzie oznaczają, że nasz telefon jest na podsłuchu, co oczywiście można włożyć między bajki gdyż nie ma to nic wspólnego z prawdą

Jakie można zauważyć objawy lub nietypowe zachowanie smartphona, który ma zainstalowaną aplikację szpiegowską lub podsłuch?

Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, bowiem program szpiegowski na telefon w przypadku profesjonalnego oprogramowania typu „SpyPhone” nie będzie powodował żadnych dziwnych zachowań aparatu. Jakiekolwiek dziwne objawy typu szybsze zużycie baterii, zacinanie się telefonu czy rozbłyski ekranu mogą jednak pojawiać się w przypadku tanich podsłuchów na telefon. Te oraz inne nietypowe sygnały nie oznaczają od razu, że jesteśmy inwigilowani natomiast powinny zmorzyć czujność i skłonić użytkownika do dalszych działań w kierunku sprawdzenia telefonu komórkowego.

Czy mogę wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie komórkowym przy użyciu wykrywacza podsłuchów?

Niektóre sklepy z artykułami detektywistycznym proponują, aby podsłuchów na telefonie szukać przy użyciu wykrywaczy. Osobiście odradzamy ich użycie, bowiem jedynie profesjonalne i kosztowne urządzenia są w stanie wykryć szybko przesyłane pakiety danych. Dodatkowo stosowanie tego typu urządzeń wymaga od użytkownika dużej wiedzy i doświadczenia, a ich skuteczność jest mocno uzależniona od zastosowanych ustawień oprogramowania szpiegowskiego, który może się uaktywniać jedynie we wcześniej zdefiniowanych sytuacjach.

W jaki sposób sprawdzić czy mój telefon nie jest podsłuchiwany przez służby specjalne?

Podsłuchiwanie telefonu komórkowego przez służby to zupełnie inny temat, w który nie będziemy zagłębiać się w tym artykule. Muszą Państwo zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją metody pozwalające na podsłuchiwanie rozmów bez ingerencji w sam telefon, co w zależności od zastosowanej metody jest bardzo ciężkie lub niemożliwe do wykrycia. Sławne oprogramowanie typu Pegasus wykorzystywane między innymi przez CBA oraz inne exploity niewiadomego pochodzenia nie są nam jednak straszne i jesteśmy w stanie je wykryć. Niestety nie ma możliwości, aby zrobić to na własną rękę. Biuro Detektywistyczne TRAP posiada odpowiednie narzędzia, oraz metody do wykrywania tego typu zagrożeń.

Jeśli nie robię nic złego to, czemu mam się przejmować podsłuchem?

Oczywiście w przypadku, gdy nasz telefon komórkowy jest na podsłuchu stosowanym przez służby, a my nie robimy nic nielegalnego to zagrożenie jest niewielkie. Gorzej jeśli podsłuch w telefonie służy przestępcom lub innym osobom nieuprawnionym. Program szpiegowski na telefon jest, bowiem narzędziem, które w nieodpowiednich rękach może wyrządzić ogromne szkody dostarczając niepowołanej osobie informacje do których nie jest uprawniona. Proszę sobie wyobrazić, że około 400 razy w ciągu miesiąca w wyszukiwarce Google pojawia się zapytanie jak założyć podsłuch w telefonie komórkowym żony. Dodając do tego zapytania odnośnie podsłuchów dla męża, partnera, wspólnika czy pracownika ukazuje się całkiem spora liczba osób pragnąca zainstalować aplikacje typu spyphone niczego nieświadomej osobie.

Jak skutecznie wykryć podsłuch w telefonie?

Z pewnością nie mając odpowiedniej wiedzy i nie znając mechanizmów działania takich aplikacji nie są Państwo w stanie samemu wykryć podsłuchu w telefonie komórkowym. Odradzamy również sprawdzać takich rzeczy w serwisach telefonów komórkowych. Osoby pracujące w tego typu punktach nie mają często podstawowej wiedzy na temat aplikacji szpiegowskich. Co więcej wielokrotnie wprowadzali naszych późniejszych klientów w błąd raz twierdząc, że na telefonie jest podsłuch, mimo że go nie było, a innym razem, że na telefonie na pewno nie ma podsłuchu, mimo że telefon, który trafiał do nas po takiej ekspertyzie okazywał się być telefonem z aplikacją typu spyphone.

Wykrywanie podsłuchów w urządzeniach elektronicznych, telefonie, smartphonie – gdzie zgłosić się po pomoc?

Z telefonem, który podejrzewamy o posiadanie aplikacji szpiegowskiej najlepiej wybrać się do punktów specjalizujących się w wykrywaniu podsłuchów na telefonie komórkowym. Bardzo często w miejscach tych są również sprzedawane aplikacje typu spyphone. Dzięki temu osoby zajmujące się wykrywaniem doskonale znają mechanizmy działania takich aplikacji, a także ich słabe punkty. Obeznani są również ze wszystkimi aktualnościami, które pomagają w ukryciu aplikacji szpiegowskiej w telefonie i łatwiej im je zweryfikować. Jako liderzy w branży serdecznie polecamy swoje usługi polegające na wykrywaniu podsłuchów zarówno w telefonach komórkowych jak i tabletach czy komputerach.

Z urządzeniem można zgłosić się osobiście do Polskiego Centrum Detektywistyki na ul. Wareckiej 3 lok. 109 w Łodzi lub wysłać np. kurierem na ten sam adres. W każdym przypadku należy odpowiednio przygotować urządzenie do wykrywania, co jest bardzo ważne! Opis jak należy przygotować telefon do wykrywania podsłuchu mogą Państwo znaleźć pod tym linkiem.

Warianty wykrywania podsłuchu w telefonie, tablecie

Aktualnie swoim klientom proponujemy dwie metody mające na celu sprawdzić czy urządzenie nie jest podsłuchiwane

Szybki:

Jest to podstawowy wariant umożliwiający sprawdzenie telefonu komórkowego w ciągu 2h. Jego wykonanie następuje bezpośrednio w siedzibie Biura Detektywistycznego TRAP. Metoda ta pozwala wykryć każde oprogramowanie szpiegowskie typu spyphone, niezależnie od źródła jego pochodzenia, a także wirusy i malware. Dodatkowo badany telefon sprawdzany jest pod kątem wycieku danych przy użyciu standardowych aplikacji i funkcji telefonu, co nie jest weryfikowane przez inne firmy świadczące tego typu usługi. Telefon badany jest również pod kątem zastosowania fizycznego podsłuchu, o czym więcej można poczytać tutaj. W po zakończonym wykrywaniu tworzony jest krótki raport z wykonanych czynności oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkownika telefonu

Dokładny:

Szczegółowe badania urządzenia umożliwiające wykrycie wszelkich zagrożeń znajdujących się na telefonie komórkowym. W tym przypadku telefon sprawdzany jest w naszym laboratorium kryminalistycznym, a czas takiej realizacji zazwyczaj wynosi od 3 do 4 dni roboczych. Poza wykonaniem wszelkich procedur z wariantu szybkiego wykrywane są również aplikacje typu PEGASUS i inne exploity umożliwiające podsłuchiwanie telefonu. Dodatkowo po zakończonym wykrywaniu podsłuchów generowany jest szczegółowy raport wraz z pełna ekstrakcją plików oraz kopiami binarnymi telefonu w celu ewentualnego przedstawienia dowodów w sądzie. Wszelkie zebrane informacje przekazywane są po realizacji na nośniku typu pendrive.

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017