Prezes jednej z Łódzkich spółek szukał lokalizatora GPS w swoim samochodzie. Z pomocą przyszedł detektyw z Łodzi, który wykrył gdzie jest problem.

Prezes jednej z Łódzkich spółek szukał lokalizatora GPS w swoim samochodzie. Z pomocą przyszedł detektyw z Łodzi, który wykrył gdzie jest problem.

Kilka tygodni temu do Biura Detektywistycznego TRAP Łódź zgłosił się zaniepokojony mężczyzna. Twierdził on, że wokół niego dzieją się różne dziwne rzeczy. Sądził, że jest permanentnie inwigilowany, a jego podejrzenia znajdują potwierdzenie w informacjach, które do niego trafiają. Wielokrotnie zdarzyło się, że niepowołane osoby posiadały informacje na temat miejsca jego przebywania. Dodatkowo mężczyzna znalazł się w sytuacji, w której ktoś praktycznie cytował fragmenty jego rozmów…

Pierwsze podejrzenia padły na pojazd użytkowany przez prezesa jednej z Łódzkich spółek. Sam na własną rękę próbował znaleźć lokalizator GPS w aucie. Niestety na nic się to zdało, a otaczające go problemy i dziwne sytuacje coraz bardziej go frustrowały. Postanowił skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie wykrywania GPS w samochodzie. W tym celu w wyszukiwarce wpisał hasło detektyw Łódź. Po sprawdzeniu kilku stron biur detektywistycznych ze swojego miasta zauważył, że Biuro Detektywistyczne TRAP jako jedno z niewielu w całej Polsce profesjonalnie podchodzi do spraw związanych z wykrywaniem zarówno lokalizatorów GPS jak również podsłuchów, kamer czy innych urządzeń szpiegowskich. Po kontakcie telefonicznym z detektywem z Łodzi umówił się na spotkanie kolejnego dnia. Podczas wizyty w biurze detektywistycznym mężczyzna przedstawił sytuacje, które wzbudzają jego podejrzenia odnośnie inwigilacji jego osoby. Swoje podejrzenia skierował w stronę użytkowanego pojazdu, gdzie jak sądził mógłby być zainstalowany podsłuch oraz lokalizator GPS. Wprowadziliśmy pojazd mężczyzny do naszego garażu i przystąpiliśmy do pracy.

Szybka analiza tła oraz zachodzących w czasie naszych działań zmian częstotliwości około podsłuchowych oraz tych, które wykorzystywane są do transmisji danych nie wykazały niczego niepokojącego. W związku z tym przystąpiliśmy do pobudzania do pracy wyszukiwanych urządzeń inwigilacyjnych. Również te działania nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Wtedy przystąpiliśmy do bardziej zaawansowanych czynności, które umożliwiają wykrycie urządzeń uśpionych, a także nieaktywnych. Po tym przyszedł czas także na fizyczne przeszukanie pojazdu oraz różnych zakamarków zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak również organoleptycznie.

Ku zdziwieniu mężczyzny żadne podsłuchy ani lokalizator GPS nie został w samochodzie odnaleziony. Nie zauważyliśmy również żadnych śladów mówiących o tym, że tego typu urządzenia zostały zdemontowane przed przybyciem do naszego warsztatu, chociaż nie zawsze takie ślady są pozostawione. Czy profesjonalne wykrywanie lokalizatorów GPS okazało się fanaberią i było zupełnie niepotrzebne?

Prezes nie dawał za wygraną i przytoczył kilka dodatkowych faktów o których wcześniej nie wspominał. To co usłyszeliśmy skierowało nasze podejrzenia na zupełnie inne tory. Z doświadczenia wiedzieliśmy, że pewne rzeczy, które się wydarzyły nie mogły być następstwem zamontowania urządzeń podsłuchowych jedynie w samochodzie. Po ponad godzinie czasu pracy przy aucie można było stanowczo wykluczyć możliwość inwigilowania pojazdu. Po wyprowadzeniu auta z garażu ponownie zaprosiliśmy prezesa do naszego biura. Tam po doprecyzowaniu kilku szczegółów namówiliśmy go na sprawdzenie telefonu komórkowego. Uważaliśmy, bowiem że mężczyzna może mieć założoną aplikacje szpiegowską. Oczywiście nie dawał on temu wiary, bowiem telefon zabezpieczony był hasłem dostępu, a poza tym jego informatyk sprawdził czy nie ma zainstalowanej aplikacji szpiegowskiej w telefonie komórkowym. Dodatkowo on sam skanował telefon programem antywirusowym i sprawdzał go znalezionymi w Internecie kodami, które miały wykrywać szpiega w telefonie.

Nie każdy może być jednak specjalistą w każdej dziedzinie, a to co można wyczytać w Internecie często mija się z prawdą. Wielokrotnie nasz dział informatyczny znajdował różnego rodzaju zagrożenia w telefonach, tabletach czy też komputerach, pomimo że były one wcześniej sprawdzane przez różnego rodzaju informatyków czy też serwisy specjalizujące się w naprawie telefonów. Tego typu punkty czy to GSM czy informatyczne często nie mają pojęcia jak tego typu programy funkcjonują. Podobnie musiało być w tym przypadku gdyż po dokładnej analizie w telefonie prezesa wykryto oprogramowanie szpiegowskiej typu spyphone. Oczywiście było ono bardzo dobrze ukryte wśród aplikacji systemowych i dosłownie imitowało jedną z nich. Po tym jak mężczyzna usłyszał, że ma aplikacje szpiegowską w swoim telefonie zrobił się purpurowy. Widać było jak różnego rodzaju informacje spływają mu do głowy podnosząc ciśnienie do granic możliwości.

W ułamku sekundy stało się dla niego jasne z jak dużym zagrożeniem miał do czynienia i że profesjonalne wykrywanie aplikacji szpiegowskiej w telefonie było dobrą decyzją. Wszelkie dziwne sytuacje, w których znalazł się mężczyzna miały w tym momencie swoje wyjaśnienie. Odinstalowanie aplikacji nie wchodziło tutaj w grę. Wyjaśniliśmy, bowiem prezesowi jak należy podejść do całej sytuacji oraz jak dalej postępować z tym telefonem. Sporządziliśmy raport detektywistyczny z wykonanych czynności, aby klient miał mocne dowody dla prokuratury. Tu prezes zwrócił uwagę na ważny aspekt. Jak stwierdził z dużym prawdopodobieństwem wykasowałby tą aplikacje gdyby sam ją znalazł tracąc przy tym bardzo ważny dowód w sprawie, która może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Jeśli masz podejrzenia, że pojazd, mieszkanie bądź biuro, które użytkujesz narażone jest na inwigilacje to zgłoś się do Biura Detektywistycznego TRAP – Detektyw Łódź, aby uzyskać profesjonalną pomoc zarówno przy wykrywaniu podsłuchów jak również w innych wrażliwych sprawach.

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017