Oszustwo na amerykańskiego żołnierza

Oszustwo romantyczne / matrymonialne?

Oszustw bazujących na zauroczeniu, miłości bądź też fascynacji do drugiego człowieka jest naprawdę wiele, a doskonałym przykładem takich sytuacji jest historia przedstawiona w filmie dokumentalnym Netflixa – „Oszust z Tindera”. Pomysłodawcą oszustw romantycznych z pewnością nie jest bohater powyższego filmu, jednak musimy przyznać, że bardzo dobrze udoskonalił on formę swoich działań w porównaniu do wcześniej spotykanych wyłudzeń tego typu. W większości oszustw sprawcy nigdy nie ujawniają się swoim ofiarom, a do wyciągnięcia pieniędzy wykorzystują Internet.

Jak wygląda typowe oszustwo romantyczne i co robią oszuści internetowi, aby wyłudzić pieniądze?

Opiszemy jedną z historii, którą zajęli się detektywi z Łodzi, aby chociaż w minimalnym stopniu zapoznać Państwa z metodami stosowanymi przez tego typu oszustów.

Oszustwo na żołnierza – kontakt z detektywem

Na początku 2022r. do Biura Detektywistycznego TRAP zadzwoniła Polka mieszkająca na stałe w Wielkiej Brytanii. Jak stwierdziła od dłuższego czasu koresponduje z mężczyzną, który skontaktował się z nią poprzez profil na Facebooku. Ze względu na rozwijającą się znajomość oboje przenieśli się do aplikacji Hangouts gdzie codziennie wymieniali się wiadomościami, a także swoimi zdjęciami. Po pewnym czasie mężczyzna poprosił kobietę o pomoc finansową, która wynikała z faktu chwilowej blokady jego konta. Zauroczona mężczyzną kobieta postanowiła pomóc i wysłała określoną wcześniej kwotę przy użyciu Western Union. Podając tą informacje oraz kilka innych faktów zapytaliśmy kobietę czy mężczyzna, z którym koresponduje nie jest przypadkiem żołnierzem, kapitanem statku bądź pilotem. Trochę zdezorientowana powiedziała, że mężczyzna jest amerykańskim żołnierzem i zapytała skąd się wzięły nasze przypuszczenia. Oznajmiliśmy jej, że prowadzimy podobne sprawy kilka razy w roku i mamy pewność, że została oszukana.

Kobieta nie do końca chciała wierzyć w nasze słowa. Mimo przekonywania jej o tym, że z pewnością stała się ofiarą oszustwa i prawdopodobnie nie odzyska już przesłanych pieniędzy postanowiła prosić nas o identyfikację rozmówcy. Jak się, bowiem okazało kobieta przesłała mężczyźnie pieniądze jeszcze dwa razy, a całkowita suma utraconych środków finansowych wynosiła blisko 20 tyś. Euro. Fakt wyłudzenia takich pieniędzy nie zrażał oszusta, który wymyślając kolejne historie prosił o wysyłanie kolejnych kwot. Gdyby nie ograniczenia finansowe możliwe, że proceder trwałby nadal jednak kobieta ze względu na brak funduszy i poczucie winy w które wpędzał ją rozmówca, podzieliła się swoją historią z przyjaciółką. Ta wysłuchawszy całej opowieści zasugerowała kontakt z biurem detektywistycznym, bowiem dla niej historie mimo że bardzo prawdopodobne budziły niepokój i wiele niejasności. Dodatkowo przyjaciółka nie mogła zrozumieć jak można było wysłać osobie, której nigdy nie poznało się na żywo tak dużą kwotę pieniędzy. Okazało się, że oszukana kobieta tłumaczyła sobie to tym, że ma zabezpieczenie w postaci zdjęcia paszportu żołnierza, z którym koresponduje. Właśnie na jego podstawie, a także innych przesyłanych do klientki zdjęć detektywi przystąpili do identyfikacji mężczyzny.

Historia amerykańskiego żołnierza przedstawiona przez oszusta

Rzekomy amerykański żołnierz miał od 2 lat brać udział w misji w San Jemen gdzie cały czas toczy się wojna. Miał być bardzo dobrze sytuowanym mężczyzną posiadającym w Ameryce piękny dom i auto. Zdjęcia swoich własności oraz obecnej jak i poprzedniej nieruchomości chętnie wysyłał niczego niepodejrzewającej kobiecie. Oszust podający się za żołnierza przesyłał swojej rozmówczyni również zdjęcia swoje oraz z toczących się w jego rejonie ataków zbrojnych.

W swoich historiach mężczyzna stopniował napięcie twierdząc np., że danego dnia doszło do ataku na jego bazę, że zginął ktoś z jego kolegów itp. Budowana przez pewien czas relacja sprawiła, że kobieta zaczęła się do niego przywiązywać i martwić o jego życie. Tym bardziej, że z toczących się rozmów wynikało, że po zakończeniu misji mężczyzna będzie chciał sobie ułożyć życie z niczego niepodejrzewającą kobietą. Oszust prawdopodobnie, gdy dostrzegł zauroczenie naszej klientki poprosił ją o pomoc finansową.

Pierwsze oszustwo amerykańskiego żołnierza

Podczas jednego z wieczorów mężczyzna powiedział kobiecie, że jego środki finansowe zostały zablokowane i nie będzie mógł w najbliższym czasie wypłacić żadnych pieniędzy. Z tego powodu chciał ją prosić o przesłanie 5 tysięcy euro, które zwróci w najbliższym czasie. Oczywiście mimo chęci pomocy nasza klientka miała chwile zawahania. Postanowiła w jakiś sposób się zabezpieczyć i poprosić żołnierza o przesłanie zdjęcia jego dokumentu tożsamości, co w razie jakiś problemów miało jej pomóc w odzyskaniu przesłanej kwoty. Mężczyzna przez pewien czas nie chciał tego zrobić argumentując to tym, że może to zostać to przez kogoś przechwycone i wykorzystane w nieodpowiednim celu. Ponieważ nasza klientka była nieugięta w końcu mężczyzna przesłał jej zdjęcie paszportu zawierające jego dane personalne jakimi się przedstawiał, a także zdjęcie.

Nieznająca się na zabezpieczeniach paszportu USA, a także technikach fotomontażu kobieta nie zauważyła podstępu i dała się nabrać na podrobiony dokument. W ten oto sposób po raz pierwszy dała się oszukać i przy pomocy Western Union przesłała pieniądze na dane jakiegoś zaufanego mężczyzny, który miał wypłacić te środki i przekazać amerykańskiemu żołnierzowi. Po ich otrzymaniu mężczyzna stwierdził, że w najbliższym czasie zwróci jej pieniądze.

Drugie oszustwo amerykańskiego żołnierza.

Wraz z nimi, jako że bardzo ufa kobiecie prześle również znaczną sumę swoich pieniędzy, którą udało mu się wypłacić w ostatnim momencie z banku, który ze względu na wojnę ma zostać zamknięty. Z otrzymanej w ten sposób kwoty kobieta w razie potrzeby będzie mogła wspomóc swojego rozmówce podsyłając mu potrzebne sumy pieniędzy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na dowód swoich słów oszust podający się za amerykańskiego żołnierza przesłał kobiecie zdjęcie paczki / sejfu wraz z bardzo dużą sumą pieniędzy.

Mężczyzna musiał ją wysłać przez Turcje, bowiem w jego regionie nie było takiej możliwości. Po kilku dniach okazało się jednak, że aby paczka mogła opuścić teren Turcji i dotrzeć do Wielkiej Brytanii musi zostać dodatkowo opłacone ubezpieczenie na sumę 10 tyś euro, która wynikała z bardzo cennej zawartości przesyłki. Ponieważ wszystkie pieniądze, które posiadał w tamtym momencie mężczyzna były w przesyłce opłatą miała zająć się nasza klientka. W między czasie skontaktowała się z nią rzekoma firma kurierska, która przesłała jej numer przewozowy. Zgodnie z prośbą kobieta kolejny raz przesłała pieniądze poprzez Western Union.

Trzecie oszustwo amerykańskiego żołnierza.

Jak się szybko okazało paczka powinna zostać oclona i musi zostać wpłacona kolejna kwota 5 tyś. Euro. Informacja o tym fakcie przyszła rzekomo z firmy kurierskiej, a po wejściu w numer przesyłki na stronie widniała informacja, że znajduje się ona w punkcie celnym. Po otrzymaniu powyższej wiadomości kobieta skontaktowała się z Victorem Thompsonem, za którego podawał się oszust. Mężczyzna przeprosił ją za kłopoty i uznał, że zupełnie o tym zapomniał, a takie opłaty są normalne i z pewnością jest to ostatnia opłata, którą trzeba będzie wpłacić. Sądząc, że tak się stanie kobieta przesłała kolejną sumę pieniędzy na osobę wskazaną przez firmę kurierską. Niestety mimo mijającego czasu paczka nie dotarła. Kobieta cały czas rozmawiała o całej sytuacji z żołnierzem, który pewnego dnia stwierdził, że zostali oszukani. Firma kurierska, która się do niej zgłosiła miała być podrobiona i podszywać się pod tą właściwą, która w dalszym ciągu oczekuje na zapłatę cła w wysokości 5 tyś. Euro. Gdy kobieta oznajmiła, że przekazała już wszystkie swoje oszczędności mężczyzna zaczął wywierać na nią presje mówiąc o atakach na jego bazę czy też śmierci jego kolegów na dowód, czego również podsyłał zdjęcia.

Ponieważ kobieta nie miała już pieniędzy, a wierzyła oszustowi w każde słowo zwróciła się po pomoc do koleżanki, która jak wspomnieliśmy po wysłuchaniu historii kazała się jej skontaktować z biurem detektywistycznym, co oszukana po dłuższym namyśle uczyniła.

Działania detektywów z Łodzi

Na podstawie przekazanych do Biura Detektywistycznego TRAP zdjęć, które wcześniej nasz klientka otrzymała od oszusta, przystąpiliśmy do działań detektywistycznych. Nasz dział IT szybko przeanalizował dostarczone materiały i powiadomił klientkę o wynikach śledztwa. W pierwszej kolejności wskazaliśmy na modyfikacje wyżej zamieszczonego zdjęcia paszportu i powiadomiliśmy w których miejscach nastąpiła jego edycja. Dodatkowo wskazaliśmy miejsca z których pobrane zostały dostarczone kobiecie zdjęcia domów, pojazdów, rzekomo wysłanej paczki itp. Określiliśmy również prawdziwe personalia mężczyzny ze zdjęć, który okazał się amerykańskim politykiem.

Oszust podający się za amerykańskiego żołnierza chciał kolejnych pieniędzy

Kobieta po zapoznaniu się z dostarczonymi przez nas materiałami postanowiła je skonfrontować z oszustem, który mimo wszystko nie dawał za wygraną i dalej twierdził, iż jest osobą za którą się podaje. Argumentem potwierdzającym jego racje miało być spotkanie na które mężczyzna zobowiązał się do niej przylecieć. Aby jednak mogło do niego dojść kobieta musiała by przesłać mężczyźnie dodatkowe 1500 euro na bilet. Cieszymy się, że z naszą pomocą kobieta otrzeźwiała i zauważyła, że wykorzystując różne techniki manipulacji, szantaż emocjonalny oraz jej empatie stała się ofiarą oszusta. Niestety na dalsze działania zmierzające do ustalenia prawdziwych personaliów oszusta i prowadzące do jego zatrzymania przerosły możliwości finansowe kobiety w związku, z czym zakończyliśmy śledztwo detektywistyczne.


Jeśli obawiasz się, że Ty bądź ktoś z Twoich znajomych może być ofiarą oszustwa skontaktuj się z Biurem Detektywistycznym TRAP

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017