Najlepszy detektyw w dziejach

Są uwielbiani na całym świecie. Kolejne pokolenia zaczytują się w książkach o ich przygodach. Zawsze potrafią znaleźć mordercę i rozwikłać nawet najbardziej skomplikowaną zagadkę.

 

  • Sherlock Holmesdetektyw nad detektywami. Spokojny i opanowany, przyjacielsko nastawiony do ludzi. To geniusz uzależniony od rozwiązywania zagadek.

 

  • Herkules Poirot – cechuje go mały wzrost, starannie pielęgnowane wąsy i obsesja na punkcie porządku, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych. Jego metoda pracy polegała przede wszystkim na spokojnym analizowaniu faktów i zachowań podejrzanych.

 

  • Harry Hole detektyw z nowej, skandynawskiej szkoły kryminałów. Bezkompromisowy, dążący do rozwikłania zagadki i wymierzenia sprawiedliwości za wszelką cenę.

 

  • Jane Marple – detektyw-amator, ale wykazująca przy tym niesłychaną błyskotliwość umysłu oraz przenikliwość. Zawsze sprawiająca wrażenie rozkojarzonej i nieporadnej kobiety.

 

  • Kurt Wallander – zmęczony pracą detektyw, który przechodzi kryzys wieku średniego. Ma kłopoty ze zdrowiem. Jest melancholikiem, rzadko miewa przebłyski geniuszu, ale dzięki intuicji potrafi powiązać odległe fakty i po tygodniach drobiazgowego śledztwa jest w stanie rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy.

 

  • Komisarz Maigret – to prawdopodobnie najmniej rozpoznawalny w Polsce literacki detektyw. Postać ta bazowała zarówno na intuicji, jak i umiejętności łączenia faktów oraz znajdywania ukrytych dowodów.

 

  • Jack Reacher to twardy zawodnik – były major Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. 13 lat służył w specjalnej jednostce do zajmowania się wyjątkowo trudnymi sprawami. Cechuje go wyjątkowa siła i wytrzymałość.

 

To tylko kilku z setek detektywów, których literatura, film i telewizja dostarczyła nam na przestrzeni lat. Każdego z nich wyróżniają inne cechy charakteru, inne umiejętności i sposoby działania.

 

A jaki według Was powinien być idealny detektyw? Jakie powinien posiadać cechy charakteru, czym powinien się wyróżniać w świecie tak ogromnej konkurencji?

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym FB

AUTOR: Detektyw Marcin Dalecki

Właściciel biura detektywistycznego TRAP, oraz marki SpyDevice. Pasjonat oraz specjalista do spraw technik inwigilacji oraz kontrinwigilacji.

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *