Jaki dyktafon na uczelnie i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do nagrywania wykładów

Jaki dyktafon na uczelnie i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do nagrywania wykładów?

Jaki dyktafon na uczelnie?

Dobór odpowiedniego dyktafonu na uczelnie to nie lada wyzwanie. Bywa tak, że prezentacje przedstawiane na zajęciach są tylko w celu poglądowym i nigdy nie zostaną udostępnione, a zapisanie całego wykładu w sposób zrozumiały i bez istotnych luk w treści często graniczy z cudem. W takich sytuacjach dobrej jakości dyktafon, który zarejestruje wykład będzie zbawieniem. Jako studentka widzę wiele atutów tego typu rozwiązania, jednym z nich jest możliwość odtwarzania zarejestrowanego materiału bezpośrednio z urządzenia, przewijanie i w ten sposób utrwalanie najważniejszej treści – nawet w zatłoczonej komunikacji miejskiej lub w sytuacji, gdy przebywamy w miejscach o słabym oświetleniu. Jeżeli czytacie ten artykuł, to zapewne jesteście na etapie szukania dyktafonu, a ja postaram się Wam ułatwić wybór i przedstawię 5 cech, które moim zdaniem powinien posiadać dyktafon, który świetnie się nada w celu zarejestrowania wykładów.

5 cech, które powinien posiadać dyktafon na wykłady

  • Czuły mikrofon z odpowiednim zasięgiem = dobra jakość dźwięku

Jedną z najważniejszych kwestii jakimi powinniście się kierować wybierając dyktafon na uczelnie jest dobrej jakości, wbudowany mikrofon, który dzięki swojej dużej czułości pozwoli uzyskać wysokiej jakości materiał dźwiękowy. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda sala wykładowa, dlatego warto również dowiedzieć się jaki zasięg posiada dany mikrofon – najlepiej by miał on co najmniej 7 metrów zasięgu. Dodatkowym atutem będzie funkcja redukcji szumów, która pozwoli zwiększyć jakość dźwięku.

Pamiętać trzeba również, że nie można oczekiwać niemożliwego i liczyć na wysokiej jakości materiał dźwiękowy podczas rejestracji z końca auli. Warto usiąść – w miarę możliwości – najbliżej wykładowcy i pozostawić dyktafon na ławce.

  • Wbudowany, pojemny akumulator

Przeglądając dyktafony warto również zwrócić uwagę na pojemność wbudowanego akumulatora. Najlepszym wyborem będzie dyktafon, który wyposażony jest w wbudowany, pojemny akumulator. Umożliwi to zarejestrowanie wielu godzin wykładów bez konieczności ładowania i da to pewność, że w trakcie rejestracji urządzenie nie rozładuje się.

Niektóre urządzenia posiadają świetną funkcję, która pozwala na rejestrację dźwięku podczas ładowania. Pozwala to na podłączenie dyktafonu do powerbanka i wydłużenie w ten sposób czasu pracy.

  • Możliwość zainstalowania karty pamięci o dużej pojemności

Karta pamięci o dużej pojemności umożliwi Wam na zarejestrowanie wielu godzin wykładów zanim zostanie zapełniona. Dodatkowo pozwoli to na przechowywanie wykładów na urządzeniu i sięganie po nie w wolnej chwili.

Z pamięci można również korzystać jak z przenośnej pamięci pendrive, co daje możliwość przechowywania i przenoszenia na dyktafonie ważnych dokumentów, które następnie można zgrać na dowolny komputer przy użyciu kabla USB.

  • Odsłuchanie nagrania na słuchawkach

Większość dyktafonów posiada funkcję, która pozwala na odsłuchanie zarejestrowanego dźwięku przy użyciu słuchawek. Opcja ta świetnie sprawdzi się w celu utrwalania wykładu i odsłuchiwania go w dowolnym miejscu – np. w tramwaju w drodze na lub z uczelni, co pozwoli na produktywne wykorzystanie czasu. Dodatkowo często w komunikacji publicznej panuje gwar i półmrok co utrudniałoby powtarzanie materiału z notatek papierowych.

  • Niewielki rozmiar

Ostatnią, ale niemniej ważną cechą jest rozmiar dyktafonu. Żaden student nie chciałby dźwigać ze sobą dodatkowego ciężaru. Dlatego warto również zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia. Małych rozmiarów dyktafon umożliwi Wam zabranie go ze sobą dosłownie wszędzie i da możliwość zakamuflowania np. w piórniku, co sprzyja dyskretnej rejestracji.

 

Warto wspomnieć, że rejestracja dźwięku na użytek własny jest legalna, ale przed rejestracją polecam zapytać się wykładowców o pozwolenie na tego typu działanie, ponieważ często się zdarza, że wykładowca nie życzy sobie rejestrowania zajęć, nawet poprzez wykonywanie zdjęć. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się dyktafon ukryty w powerbanku, o którym możecie poczytać na stronie sklepu Biura detektywistycznego TRAP. Dyktafon znajdujący się w ofercie sklepu jest nie tylko eleganckim urządzeniem, ale również posiada wiele przydatnych funkcji, które pozwolą nam usprawnić rejestrowanie treści i zachować najwyższy poziom dyskrecji.

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Adrianna Kowalska Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017