Jak włamać się do telefonu z Androidem nie znając kodu blokady?
Telefony komórkowe wyposażone są w coraz to bardziej wymyślne blokady. Możemy się spotkać z blokadami na linie papilarne, skan tęczówki oka, rozpoznawanie twarzy czy chociażby najbardziej popularne wzorki i kod pin. Część osób nie korzysta z żadnej formy zabezpieczenia telefonu ( nie wiedzą o tym, że powinni to zrobić lub nie wiedzą jak zabezpieczyć telefon), inni natomiast (z różnych powodów) zabezpieczają swoje telefony komórkowe na wszystkie możliwe sposoby. Czy aby na pewno zabezpieczenia te uniemożliwiają korzystanie z telefonu przez nieuprawnione osoby? Niestety nie do końca.
W internecie można znaleźć multum poradników mówiących o tym jak ominąć blokadę telefonu. Część z nich można schować między bajki, ale są również takie, które w niektórych przypadkach mogą nam pomóc.
Najbardziej ciekawe i trafne porady według naszej opinii to:
– Sprawdzenie pozostawionych na ekranie telefonu śladów – ekrany komórek często się brudzą a i my często obsługujemy je brudnymi lub tłustymi rękoma, przez co pozostawiamy na nim widoczne ślady. Przyglądając się powierzchni ekranu pod kontem jesteśmy niekiedy w stanie wytypować wzorek zabezpieczający.
Jaki z tego wniosek? Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed tego typu sytuacją dbajmy o czystość ekranu.
– Użycie popularnych haseł oraz ważnych dat – mało kto ma głowę do zapamiętywania haseł, przez co często wykorzystujemy te same w wielu miejscach. Aby łatwo je zapamiętać często używamy ciągów liczb i znaków łatwych do zapamiętania, a co za tym idzie również do odgadnięcia. Wpisywanie ważnych dla danej osoby dat może okazać się niezwykle łatwym sposobem do zdjęcia kodu zabezpieczającego.
Jeśli chcemy uniknąć tego typu sytuacji postarajmy się dobrać oryginalny i bardziej skomplikowany kod pin.
– Zastosowanie funkcji odnajdowania telefonu Samsung – jest to ciekawa opcja, która umożliwia odblokowanie telefonu, jeżeli jest ona włączona i jeżeli telefon jest w rękach właściciela, który wie jak to zrobić. Jest ona, więc bezużyteczna dla osób trzecich.
– Przywrócenie ustawień fabrycznych – za pomocą tej funkcji można usunąć każde zabezpieczenie z telefonu z Androidem. Wystarczy uruchomić telefon w odpowiednim trybie i przywrócić ustawienia fabryczne. Pocieszyć może nas fakt tego, że przy takiej operacji wszystkie wrażliwe dane zostaną usunięte z telefonu. Oczywiście ich odzyskiwanie jest możliwe, ale nie jest ani proste ani w 100% skuteczne.
– Usuwanie blokady przy pomocy programów – w sieci możemy odnaleźć sporo opisów a także filmików jak można zdjąć lub usunąć blokadę telefonu. Z pewnością najprostszą z metod będzie użycie programów darmowych lub też płatnych typu dr.fone, umożliwiających między innymi zdejmowanie blokad. Z przeprowadzeniem takiej operacji nikt nie powinien mieć większych problemów, gdyż program sam prowadzi za rękę użytkownika w procesie zdejmowania blokady z ekranu telefonu. Są również bardziej skomplikowane metody wymagające specjalistycznej wiedzy i programów typu ADB. Wszystko wygląda pięknie, ale jest jedno „ale” które blokuje możliwość zastosowania tych metod. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku telefon powinien mieć roota lub włączony tryb debugowania co raczej nie jest częstym i normalnym zjawiskiem.
Jeśli chcemy utrudnić dostęp do naszego telefonu nie róbmy roota ani nie włączajmy trybu debugowania telefonu.
– Zdjęcie blokady telefonu przez specjalistów – to, że zadbaliśmy o wszystkie powyższe punkty nie oznacza, że do naszego telefonu nikt się nie dostanie. Zarówno służby jak również niektóre wyspecjalizowane sklepy jak np. spydevice.pl są w stanie zdjąć zabezpieczenia telefonu komórkowego bez utraty danych mimo, że nie posiadają uruchomionego trybu debugowania ani nie mają zrobionego roota. Do tych celów używany jest najczęściej bardzo drogi sprzęt do analizy telefonów lub też pewne luki w systemach operacyjnych umożliwiające dostać się do danych telefonu.
Jak zabezpieczyć telefon i czy warto?
Naszym zdaniem oczywiście warto korzystać z różnych metod zabezpieczenia telefonu, które skutecznie utrudnią dostęp do niego. Dzięki temu w wielu przypadkach unikniemy sytuacji, w której ktoś niepowołany dostanie się do naszych prywatnych danych: smsów, zdjęć, kontaktów itp. w czasie, gdy np. zgubimy telefon. Zastosowanie się do naszych wskazówek skutecznie zabezpieczy telefon, dzięki czemu jedynie specjaliści będą w stanie złamać lub usnąć blokadę telefonu komórkowego bez utraty danych.