ak mądrze i bezpiecznie wybrać detektywa i nie dać się oszukać

Jak mądrze i bezpiecznie wybrać detektywa i nie dać się oszukać?

Podobno każdy z nas potrzebuje detektywa, ale nie wszyscy jeszcze o tym wiemy. Dowiedz się, jak mądrze i bezpiecznie wybrać detektywa i nie dać się oszukać.

W dzisiejszych czasach znalezienie detektywa, który pomógłby rozwiązać nasz problem wydaje się być dziecinnie proste. Poszukując detektywa od zdrady czy spraw gospodarczych zazwyczaj korzystamy z Internetu. Otwieramy wyszukiwarkę Google i wpisujemy „detektyw Łódź”, „biuro detektywistyczne Warszawa” lub zwyczajnie „prywatny detektyw”. Po chwili na ekranie pokazuje się kontakt do poszukiwanego detektywa i gotowe, prawda?

Niestety nie. Takie podeście do sprawy może narazić nas na dodatkowe problemy, stres, niepotrzebne procesy sądowe i co najgorsze stracony czas i pieniądze.

Dlaczego tak się dzieje i jak można tego uniknąć dowiedzieć się można na podstawie poniższego poradnika!

Błąd nr.1 – Najlepsze biuro detektywistyczne jest na 1 miejscu

Najczęstszym błędem przy poszukiwaniu detektywa jest wybór tego pierwszego z brzegu. Patrząc na statystyki, większość Polaków poszukując biura detektywistycznego w Internecie kończy swoje poszukiwania na pierwszych trzech wynikach wyszukiwania. Wpisując biuro detektywistyczne Łódź, Piotrków Trybunalski, Aleksandrów Łódzki, detektyw Zgierz czy też detektyw Warszawa sądzimy, że wysoka pozycja wyświetlanej w wyszukiwarce agencji detektywistycznej świadczy o ich wiarygodności i uczciwości. Niestety na pierwszych miejscach zazwyczaj pojawiają się płatne reklamy, co dowodzi jedynie temu, że dana firma najwięcej zainwestowała w reklamę. Oczywiście pod linkiem sponsorowanym może wyświetlać się również licencjonowane biuro detektywistyczne, które profesjonalnie wykonuje swoje usługi jednak wysoki wynik w wyszukiwarce nigdy nie powinien być podstawowym kryterium wyboru, szczególnie, jeśli chodzi o reklamy.

Błąd nr. 2 – To nie szata zdobi detektywa

Przyzwyczajeni do szybkiego i wygodnego życia, wybór biura detektywistycznego traktujemy jak zakupy ubrań w sklepie internetowym. Elegancka i nowoczesna strona z pięknymi grafikami sprawia, że czujemy, iż jesteśmy we właściwym miejscu. Dopełnieniem naszych przekonań są intrygujące opisy nowoczesnych urządzeń detektywistycznych i informacje o współpracy z Policją, Wojskiem, TVNem czy Polsatem (brakuje chyba tylko już FBI). Wygląda to tak fantastycznie, że w naszej głowie rodzą się obrazy rodem z filmów akcji bądź naszych ulubionych seriali typu „Zdrady”, „Malanowski i partnerzy” czy „Detektywi w akcji”. Niestety nasze życie to nie serial i liczy się efekt współpracy a nie efekty specjalne. Wybierając biuro detektywistyczne musimy mieć pewność, że pracujący w nim detektywi są kompetentni, rzetelni, uczciwi i co najważniejsze uprawnieni do wykonywania zawodu. Pamiętaj, że piękne strony, zdjęcia i opisy to jedynie dodatek a nie gwarancja należytego i skutecznego działania. W przypadku zakupu ubrań, które okażą się nieodpowiednie zawsze możemy liczyć na zwrot lub wymianę w przypadku agencji detektywistycznej nie będzie to takie proste.

Błąd nr. 3 – Emocje to zły doradca w wyborze biura detektywistycznego

Zazwyczaj o pomoc detektywa zwracamy się pod wpływem silnych emocji. Sąsiadka powiedziała, że widziała Twojego męża z inną kobietą w restauracji, kolega widział zdjęcie Twojej partnerki na portalu randkowym, Wasze dziecko nie wróciło na noc do domu, w firmie brakuje wartościowego towaru, ktoś widział jak pracownik spuszczał paliwo z pojazdu firmowego, te oraz inne zdarzenia powodują, że chcemy natychmiast poznać odpowiedzi na rodzące się w głowie pytania. Nie myślimy racjonalnie, działamy w pośpiechu i łatwo wpadamy w pułapkę. Wykorzystują to nieuczciwe biura detektywistyczne, w których telefony odbierają osoby z góry obiecując sukces i błyskawiczne rozwiązanie sprawy. Empatia i spokój tych osób koją nasze nerwy już podczas samej rozmowy i zwyczajnie dajemy się im kupić. Otwieramy się i dzielimy naszymi problemami oraz sekretami nie mając pojęcia czy rozmawiamy z kompetentną osobą. Starajmy się unikać szczegółów podczas rozmowy przez telefon. Umówmy się na spotkanie w biurze detektywistycznym a jeśli jest to niemożliwe np. ze względu na odległość dobrze zweryfikujmy uprawnienia detektywa. Jak dokonać weryfikacji bura detektywistycznego opisujemy pod tym linkiem:

Jak sprawdzić legalność detektywa / biura detektywistycznego

Błąd nr. 4 – Każdy może zostać detektywem

Po deregulacji zawodu prywatnego detektywa w 2013r. praktycznie każdy bez większego wysiłku może zostać detektywem. Sytuacja ta jest kuriozalna do tego stopnia, że urzędy pracy często opłacają kursy detektywistyczne osobą niepotrafiącym znaleźć sobie zatrudnienia. Później jeszcze dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej i już Twój kolega z klasy, który nie potrafił rozwiązać nawet najprostszej zagadki zostaje pełnoprawnym licencjonowanym detektywem. Niestety to nie fikcja a Polska rzeczywistość, w której każda niekarana osoba, która ukończyła 21 lat bez problemu po odbyciu 50h szkolenia otrzymuje licencje detektywa. Po spełnieniu wszystkich formalności wystarczy tylko zamieścić ogłoszenie typu „tani detektyw Łódź” i cieszyć się naiwnością klientów, którzy finansują nasze próby zdobycia doświadczenia w zawodzie prywatnego detektywa. Kompletny brak wiedzy z zakresu prawa i przygotowania do pracy to tylko część problemów, za które przyjdzie nam płacić. Pseudo detektywi, bo tak należy ich traktować bardzo często nie posiadają swojego biura (proponują spotkania w kawiarni, co przekłada się negatywnie na dyskrecję i komfort rozmowy), dysponują jednym prywatnym samochodem, korzystają z tanich urządzeń detektywistycznych, co przekłada się, na jakość materiałów dowodowych,

Błąd nr. 5 – Duże biuro detektywistyczne z pewnością mnie nie zawiedzie

Nic bardziej mylnego, aktualnie w Polsce nie ma biura detektywistycznego, które posiadałoby swoje siedziby w każdym większym mieście. Jest to swojego rodzaju chwyt marketingowy nastawiony na złapanie nieświadomego klienta. Zazwyczaj po kontakcie telefonicznym z takim biurem proponują oni wygodne spotkanie w domu klienta bądź załatwienie wszystkich formalności poprzez telefon bądź maila, co często kończy się tym, że tracimy swoje pieniądze i nawet nie wiemy, kogo i gdzie szukać. Doskonale o tym wiemy gdyż, co tydzień do Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów wpływają takie skargi z prośbą o pomoc. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania wybierzmy biuro detektywistyczne, które posiada prawdziwą siedzibę firmy i można się w niej bez problemu umówić na konsultacje bądź spotkanie.

Błąd nr. 6 – Szkoda przepłacać – wybieram tanie usługi detektywistyczne

Nikt z Nas nie lubi przepłacać, prawdopodobnie, dlatego kontaktując się z detektywem odruchowo zaczynamy od pytania o cenę usług detektywistycznych. Podobnie sprawy mają się w przypadku poszukiwania detektywa w Internecie gdzie najczęściej wpisywaną frazą jest „tani detektyw”. Czy wyznacznikiem, który ma nam pomóc podjąć decyzję o współpracy powinna być cena? Czy planując remont łazienki wpisujemy w Internecie „ tani glazurnik” czy raczej chcemy skorzystać z usług kogoś sprawdzonego i fachowego? Warto się nad tym dobrze zastanowić, bowiem do detektywa zwracamy się najczęściej w sprawach ważniejszych niż nowy kolor na ścianach czy kafelki na podłodze, które zawsze można zerwać i położyć na nowo. Powierzając detektywowi zlecenie przekazujemy mu często bardzo cenną wiedze odnośnie naszego codziennego życia. Dzielimy się z nim problemami, informacjami o majątku, o dzieciach, firmie. Często od powierzonej sprawy zależy nasza przyszłość zadbajmy, więc o to by zlecenie przekazać fachowcom, którzy z pełnym zaangażowaniem i dyskrecją zajmą się zleceniem, bowiem w przypadku realizacji detektywistycznych nie można cofnąć czasu bądź wykonać ich na nowo.

Błąd nr. 7 Detektyw na już

Składając w jedną całość powyższe błędy przychodzi nam na myśl klient, który oczekuje od biura detektywistycznego natychmiastowych działań. Po odebraniu telefonu słyszymy, że za 2 godziny musimy być w określonym miejscu i przeprowadzić takie lub inne działania. Oczywiście najlepiej, aby było tanio, chociaż zdążają się osoby, dla których cena nie ma znaczenia. Mimo że staramy się uświadomić takie osoby, że to tak nie powinno wyglądać a działania należy odpowiednio zaplanować gdyż powodzenie takich realizacji jest bardzo ryzykowne nic do nich nie dociera. Mamy świadomość, że odbijając się od Nas jak od muru większość z tych klientów mimo ostrzeżeń szuka dalej i trafia na detektywa, który nie widzi żadnego problemu w realizacji takiego zlecenia. Często bez podpisywania umowy taki klient przelewa pieniądze za zlecenie a następnie dziwi się, że kontakt z wynajętym biurem się urwał. Zdarza się również, że detektyw karmi ich pseudofachowymi stwierdzeniami nie dostarczając żadnych dowodów. Jest wiele sytuacji, w których takie osoby są poszkodowane i nie mają żadnych argumentów umożliwiających odzyskanie pieniędzy.

Błąd nr. 8 Chcę tylko wiedzieć, jaka jest prawda

Zgłaszając się do biura detektywistycznego, klienci często nie wiedzą jak taka współpraca powinna wyglądać i jak powinno wyglądać jej zakończenie. Często oczekując krótkiej informacji bądź poznania prawdy otrzymują dokładnie to, czego pragną. Niestety nie do końca tak to powinno wyglądać. Klient karmiony stwierdzeniami, że detektyw rozwiązał sprawę, wie jak było, potwierdził przypuszczenia mimo bolesnych wiadomości czuje satysfakcje. W końcu biuro detektywistyczne stwierdziło, że mąż czy żona mnie zdradza. Teraz z tymi wieściami należy udać się do adwokata i wygrana jest nasza. Nic bardziej mylnego gdyż prawnik potrzebuje rzetelnych dowodów a nie pustych i nic nieznaczących słów. Zwieńczeniem pracy detektywa powinien być raport z przeprowadzonych czynności zawierający opis stanu faktycznego a także materiały (foto/wideo), które ten stan potwierdzają. Sporządzenie profesjonalnego i rzetelnego sprawozdania nie jest taką prosta sprawą. Samozwańczy detektyw lub pseudo specjalista nie ma odpowiedniej wiedzy ani umiejętności, które pozwoliłyby w odpowiedni sposób przełożyć wszystko na papier i przybliżyć klienta do zwycięstwa.

Mamy nadzieję, że opisując powyższe błędy pomożemy, chociaż części czytelników uniknąć niewłaściwego wyboru. Pamiętajcie, że poszukując detektywa zawsze warto skorzystać ze strony Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów, gdzie znajduje się lista sprawdzonych i uczciwych biur detektywistycznych stale podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. W razie problemu Biuro Detektywistyczne TRAP z przyjemnością pomoże rozwiązać problem, z którym się Państwo borykacie. Zapraszamy do kontaktu.

 

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017