praca detektywa -rzeczywistość vs fikcja pokazywana w serialach telewizyjnych

Praca detektywa – Rzeczywistość vs. fikcja pokazywana w serialach telewizyjnych

Praca detektywa bywa często przedstawiania w sposób niezgodny z prawdą co zaburza wyobrażenie społeczeństwa na temat tego zawodu. Zapewne wiele osób zastanawiało się czy praca ta rzeczywiście wygląda jak w serialach, w których to często działania detektywistyczne przypominają sceny z filmów akcji. Ku zdziwieniu pewnie wielu fanów tego typu seriali – praca detektywa NIE wygląda jak na ekranach telewizyjnych. Detektyw ma pewne prawa i obowiązki narzucone ustawą, do których przestrzegania jest zobowiązany. Dodatkowo sprzęty detektywistyczne jakie dostarczają producenci znacznie odbiegają od tych przedstawianych w telewizji.

  • Niejednokrotnie w serialach można spotkać się z miniaturowymi kamerami, które nie wymagają zasilania, a obraz rejestrowany jest w jakości Full HD i najlepiej przesyłany automatycznie na drugie urządzenie. Niestety nie ma fizycznej możliwości by tego typu sprzęt działał w ten sposób. Każda kamera potrzebuje dostępu do źródła zasilania i rejestratora (lub karty pamięci) by móc w pełni działać. Miniaturowe kamerki szpiegowskie istnieją i działają, ale tylko po spełnieniu wcześniej wymienionych warunków.
  • Sprzęty służące do podsłuchu swoim wyglądem często przypominają urządzenia z filmów science fiction, a pomimo swych dużych rozmiarów i skromnego kamuflażu są przeoczane przez obserwowanych. Dodatkowo w serialach podsłuchy takie potrafią działać bez zarzutów w miejscu publicznym, w którym występuje wiele źródeł zakłóceń. Dźwięk zarejestrowany jest bez żadnych szumów i możliwe jest wyraźne wyłapanie ludzkiego głosu nawet z odległości kilkunastu metrów. W tym przypadku również rzeczywistość została nagięta – sprzęt taki istnieje, ale w działaniu wcale nie jest tak niezawodny jak zostało to przedstawione.
  • Podkładanie lokalizatora GPS przez detektywa jest również częstym ubarwieniem ze strony producentów seriali. Takie działanie jest niezgodne z prawem i w momencie podłożenia tego typu urządzenia detektyw naraża się na utratę licencji.

Należy pamiętać, że producent odpowiedzialny za wydanie serialu w większości przypadków nakierowany jest na jak największy zysk, co przy tak niskobudżetowych produkcjach, rzadko idzie w parze z profesjonalną wiedzą i odzwierciedlaniem rzeczywistości na ekranie. Problemem jest to, że producenci mają w pełni prawo do wypuszczania na anteny seriali, które swoją treścią odbiegają od rzeczywistości, ponieważ mają one charakter rozrywkowy, a nie popularnonaukowy. To widz powinien potrafić odróżnić rzeczywistość od fikcji.

Wydaje mi się, że wiele osób nie jest świadomych iż, praca detektywa jest uregulowana w Ustawie o usługach detektywistycznych z dnia 6 lipca 2001r. i odbieganie od zawartych w niej artykułów jest niezgodne z prawem, a osoba naginająca ustawowe normy może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Dodatkowo detektyw nie może przyjąć każdego zlecenia, z którym przychodzi klient. Dlatego tak ważny jest rozsądny wybór Biura detektywistycznego by zachęceni niekonwencjonalnymi metodami przedstawianymi przez biuro nie popaść ofiarami nieprofesjonalistów a w skrajnych przypadkach – oszustów bez licencji.

 

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Adrianna Kowalska Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017