Detektyw opinie – czy można im ufać? Sprawdzamy fałszywe opinie w Google

Czym są opinie w wizytówkach Google?

Opinie, które znaleźć możemy przy wizytówkach firmy w Google to nic innego jak recenzje pisane przez klientów na temat danej usługi lub produktu. Takie przynajmniej było założenie Google, która chciała w ten sposób pomóc w wyborze firmy potencjalnym klientom.

Czy pozytywne opinie dają przewagę nad konkurencją?

Dla wielu przedsiębiorców dość szybko stało się jasne, że pozytywne opinie wpływają na wybór klientów poszukujących usług czy też produktów. Z tego też powodu zaczęli starać się te opinie zdobywać. W pierwszym okresie funkcjonowania tego rozwiązania z pewnością poprawnie wpłynęło to na podnoszenie, jakości usług – niestety do czasu. Ponieważ każdemu z Nas łatwiej przychodzi w przypadku niezadowolenia napisać negatywną opinię niż pozytywną, gdy jesteśmy zadowoleni przedsiębiorcy Ci bardziej operatywni i zaznajomieni z tematem zaczęli te opinie pozyskiwać w niezbyt uczciwy sposób. Opinie pisane przez znajomych bądź wymiana opinii między przedsiębiorcami np. na grupach Facebookowych stało się, dla co poniektórych powszechnym trendem. Przez lata funkcjonowania tej funkcji jej pozytywy zauważali właściciele firm działających w różnych branżach od restauracji, poprzez sklepy po usługi fryzjerskie, hydrauliczne czy też finalnie biura detektywistyczne. I to właśnie na naszej branży detektywistycznej chcielibyśmy się skupić gdyż doskonale ją znamy!

Detektyw bardzo rzadko otrzymuje opinie od swoich klientów. Fakt czy mit?

Oczywiście jest to Fakt!. Wiem o tym doskonale, bowiem jako Prezes Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów mam pogląd na to jak funkcjonują różne rozwiązania zarówno w moim Biurze Detektywistycznym TRAP jak również w biurach moich kolegów i koleżanek z PSLD. Jako stowarzyszenie obserwujemy również poczynania pozostałej części detektywów i od pewnego czasu jesteśmy przerażeni tym, co niektórzy detektywi wyprawiają. Wydaje nam się, że albo nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów albo na względzie mają jedynie swoje zyski. Prawda jest niestety taka, że sam staram się walczyć o opinię swoich klientów i mam na to przygotowane swoje autorskie rozwiązania. Mimo to na niewiele się to zdaje gdyż opinie te wystawia może 2% moich klientów. Jednocześnie wiem, że jeśli chodzi o województwo Łódzkie mam ich całkiem sporo w porównaniu do pozostałych detektywów. Co więcej posiadam w gronie zadowolonych klientów takie osoby, które skierowały do mnie swoich znajomych oraz przyjaciół, którym również pomogłem rozwiązać ich problemy. Mimo to, że co jakiś czas podsyłają mi klientów nadal nie wystawili mi opinii i szczerze to nie mogę ich w żaden sposób winić. Branża detektywistyczna to przede wszystkim dyskrecja i nie wyobrażam sobie by moi byli klienci mieli publicznie chwalić się swoimi problemami i wystawiać opinie, gdy np. mąż czy żona nie mają jeszcze pojęcia o tym, że są na nich przygotowane odpowiednie materiały. Odnosi się to do wszystkich biur detektywistycznych bez względu na region ich funkcjonowania. Z ciekawostek dopowiem, że mamy w swoim Stowarzyszeniu największą agencję detektywistyczną w Polsce, która wykonuje około 7 tyś. zleceń w ciągu roku. Zastanawiacie się ile zebrali opinii w czasie swojej około 20 letniej karierze? Jest to całkiem konkretna liczba wynosząca 0. Co prawda działają oni w dość specyficznym sektorze i nie zależy im na pozyskiwaniu tych opinii, ale daje to świetny pogląd na to jak chętnie klienci te opinie wystawiają.

Pozyskiwanie czy kupowanie opinii?

Nieuczciwi detektywi, którzy dostrzegli jak ciężko pozyskać prawdziwą opinię od klienta postanowili takie opinie sobie kupić. Informacje o takiej możliwości dotarły nawet do tych mniej rozgarniętych, bowiem skrzynki mailowe wszystkich firm notorycznie bombardowane są informacjami o możliwości zakupu takich opinii.

Jeszcze więcej tego typu ofert znaleźć możemy wyszukując w Google hasła „opinie Google”. Opisane powyżej przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej nieuczciwych praktyk. Obrazują one jak łatwo nabyć pozytywne komentarze. Skuteczność tego mechanizmu polega na intuicyjnemu zaufaniu do usługodawcy na podstawie „pozytywnych opinii”. Większość potencjalnych klientów zapomina przy tym o sprawdzeniu chociażby podstawowych informacji o usługodawcy. Dlatego też nieuczciwi detektywi chętnie wykorzystują ten system. Jest to w ich mniemaniu jeden z elementów kształtowania pozytywnego wizerunku – niestety oparty na działaniach nieetycznych i naruszających prawo.

Kupowanie opinii przez detektywów w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Gdańsku oraz innych miastach

Niektórym firmom lekkie podrasowanie swojej wizytówki nie wystarczyło. Z chęci zaistnienia w Internecie i wyświetlaniu swoich wizytówek na wysokich pozycjach zaczęli kupować pozytywne opinie. Dla niektórych firm dziesiątki kupionych komentarzy to zdecydowanie za mało. Mimo że wcześniej w ciągu roku otrzymywali po kilka opinii aktualnie w ciągu 2 miesięcy potrafią zdobyć ich 30. W ciągu roku może to już być nawet przeszło 100 kupionych opinii. Co prawda widzimy jak Google stara się z tym walczyć, ale jednego dnia detektyw ma 217 opinii za chwile ma, 140 po czym po chwili znów 230. Zabawa w kotka i myszkę z Google trwa a Nas dziwi, że tego typu firmy nie otrzymały jeszcze bana (mamy cichą nadzieje, że tak się stanie). Tym samym przyszli klienci nie będą więcej oszukiwani przez pseudo detektywów.

Fałszywe opinie globalnym problemem!

Problemem fałszywych opinii zainteresował się Brytyjski Urząd Ochrony Konkurencji i poinformował o akcji mającej na celu zakończenie handlu fałszywymi opiniami na Facebooku czy też eBayu. Nawet największy portal handlowy „Amazon” ciągle walczy z tym procederem. To zjawisko pokazuje z jak wielkim problemem trzeba się mierzyć.

UOKiK rozpoczął walkę z handlem fałszywymi opiniami.

W Polsce problem fałszywych opinii również został dostrzeżony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który poczynił pierwsze kroki w tej sprawie i nałożył kary na dwie spółki oskarżone o proceder tworzenia, pozyskiwania i zamieszczania fałszywych opinii w Internecie – link do artykułu (https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/uokik-falszywe-opinie-w-internecie-zarzuty-wobec-spolek-5748644). Jeśli wszystko pójdzie w dobrą stronę to również sami nabywcy takich opinii zostaną ukarani

Fałszywe opinie a odpowiedzialność prawna

Sprawdzając opinie o detektywie z miast takich jak: Łódź, Warszawa czy Kraków, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że z jego pracy rzadko są zadowolone obie strony. Ta rozczarowana może wystawiać mu negatywne recenzje niemające potwierdzenia w rzeczywistości. Z kolei publikacja fałszywych postów przez usługodawców oraz stosowanie podobnych oszustw podlega Dz.U.2017.0.2070 tj. Ustawie z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Według Art. 5 praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli w jakikolwiek sposób powoduje ona lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie zawarł.

Jaką odpowiedzialność ponosi, więc przedsiębiorca za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych? Konsument, którego interes został zagrożony lub naruszony, może wystąpić do sądu cywilnego oraz żądać:

  • Zaniechania praktyki,
  • Usunięcia skutków praktyki,
  • Złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i we właściwej formie,
  • Naprawienia szkody na zasadach ogólnych,
  • Zarządzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

Trzeba jednak pamiętać, że ukaranie przedsiębiorcy za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych jest możliwe, gdy naruszają one zbiorowe interesy konsumentów.

Jak można samemu sprawdzić czy opinie są prawdziwe?

Nie ma niestety złotej rady, która dałaby jasną odpowiedź na to pytanie. Jeśli chodzi o opinie wystawiane detektywom z dystansem należy podchodzić do firm, które:

  • Mają dużą ilość pozytywnych komentarzy (ilości przekraczające 50 szt. W branży detektywistycznej wygląda mało realnie tym bardziej, jeśli pojawiły się w przeciągu jednego roku)
  • Otrzymują po 10 komentarzy w ciągu miesiąca
  • W perspektywie istnienia wizytówki przez dłuższy czas nie otrzymywali zbyt wiele opinii i nagle pojawiła się u nich ich znaczna ilość
  • Przy wizytówce firmy ubywają i przybywają znaczne ilości komentarzy (niestety takie sytuacje ciężko zauważyć przeciętnemu klientowi, ale są monitorowane przez PSLD)

Jak wybrać uczciwe Biuro Detektywistyczne i nie dać się oszukać

Mimo że zawód detektywa jest zawodem zaufania to po deregulacji ustawy detektywistycznej trafienie do uczciwego detektywa staje się sporym wyzwaniem. Uzyskanie licencji jest niezwykle łatwe, a przyzwolenie Państwa do działania pseudo detektywów i osób nieposiadających licencji na tyle duże, że ciężko trafić do rzetelnego i uczciwego specjalisty. W tym celu podajemy 6 wskazówek, które powinno się mieć na uwadze wybierając biuro detektywistyczne z Łodzi, Warszawy, Krakowa czy też innego miasta zarówno w Polsce jak i za granicą

Wskazówka nr 1. Każdy szanujący siebie detektyw powinien mieć stronę internetową oraz wizytówkę Google, która umożliwia wystawienie opinii.

Wskazówka nr 2. Duża ilość pozytywnych opinii (szczególnie zdobyta w krótkim odstępie czasu) podobnie jak spora ilość negatywnych opinii może oznaczać, że mamy do czynienia z kimś, kto działa nieuczciwe!!

Wskazówka nr 3. Każde biuro detektywistyczne powinno posiadać swoją główną siedzibę, w której można odbyć spotkanie. Wielu detektywów chcąc załapać klienta posiada jedynie wirtualne biura (niekiedy w każdym możliwym mieście) – w razie jakichkolwiek problemów nie ma możliwości dotarcia do detektywa, z którym podpisało się umowę.

Wskazówka nr 4. Bardzo dużym atutem detektywa bądź agencji detektywistycznej jest przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów (cykliczne szkolenia, weryfikacja członków, dbanie o ich etykę oraz uczciwość sprawia, że pseudo detektywi oraz oszuści nie mają możliwości przynależeć do tego stowarzyszenia) Tym samym klienci mają bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia PSLD.

UWAGA!

Przynależność do zagranicznych stowarzyszeń detektywów jest zaletą, jeśli wybrane biuro detektywistyczne ma wykonywać zlecenie poza granicami naszego kraju (wtedy kontakty z innymi członkami zagranicznych biur może okazać się pomocne). Nie daje to jednak żadnych gwarancji uczciwości danego detektywa, bowiem skargi na oszustów, pseudo detektywów czy też nierzetelnie wykonane usługi detektywistyczne trafiają do Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów, a nie zagranicznych odpowiedników. Warto przy tym również sprawdzić czy dany detektyw lub biuro detektywistyczne rzeczywiście występuje, jako członek danej organizacji, bowiem wielu oszustów chwali się przynależnością do organizacji typu IKD bądź WAD, pomimo że do nich nie należą.

Wskazówka nr, 5. Jeśli spośród szeregu ofert wybrane zostało jakieś biuro detektywistyczne warto sprawdzić jego legalność – „jak sprawdzić legalność biura detektywistycznego” Nie szata zdobi człowieka, to, że ktoś posiada ładną stronę internetową nie oznacza, że jest dobrym i uczciwym detektywem.

Wskazówka nr, 6. Jeśli jest to możliwe spotkaj się z detektywem w jego biurze. To idealny sposób, aby wyczuć osobę, z którą będziesz miał podzielić się swoimi problemami i dodatkowo sprawdzić czy rzeczywiście posiada on siedzibę swojej firmy. Jeśli traktujesz swój problem poważnie warto odbyć 2-3 spotkania w różnych biurach przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Interesują Cię inne wskazówki dotyczące wyboru detektywa i sposobów pomagających uniknąć kłopotów? Sprawdź nasz poradnik „jak wybrać detektywa i nie dać się oszukać”

DetektywiTrap.pl - Biuro Detektywistyczne Trap - Marcin Dalecki

Autor: Biuro detektywistyczne TRAP Biuro detektywistyczne Trap działa na podstawie licencji detektywa nr. 0002155 oraz na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod numerem RD-126/2017